- Welkom bij Regionaal Archief Tilburg
- Artikelen
- De Depot Show seizoen 2 - Aflevering 3 Belgische vluchtelingen
De Depot Show seizoen 2 - Aflevering 3 Belgische vluchtelingen
Metadata

In oktober 1914 rijden de treinen tussen Tilburg en België af en aan. De Eerste Wereldoorlog is in volle gang en duizenden Belgen slaan op de vlucht. Dit zorgt voor ontheemde mensen, verscheurde families en zoekgeraakte kinderen. Op het station doen de Tilburgers hun best om de vluchtelingen zo goed mogelijk op te vangen. Er wordt eten en drinken uitgedeeld en er wordt opvang geregeld. Naast alle vluchtelingen zijn er ook grote groepen soldaten gestationeerd in de stad. De burgemeester en het stadsbestuur maken zich zorgen. De stad is overvol en deze vluchtelingencrisis kunnen ze er eigenlijk niet bij hebben. Ze zijn bang voor besmettelijke ziektes, vreemde denkbeelden en ook de openbare zedelijkheid zou in gevaar zijn.
Collega Astrid de Beer deed in 2013 onderzoek naar de Belgische vluchtelingen in Tilburg. De eerste map die ze uit de archiefdoos pakte, ging over onzedelijke vrouwen. Dit trok natuurlijk meteen haar aandacht. Samen met host Sterre Schlink bespreekt ze de opvang van de vluchtelingen en hoe de burgemeester en het stadsbestuur omgingen met deze situatie. Dat vluchtelingenproblematiek van alle tijden is blijkt maar weer uit deze aflevering.
Benieuwd naar de (archief)stukken en blogs die we deze aflevering bespreken? Bekijk ze hieronder:
- Grenzeloos Tilburg 1914-1918
- Zoek een vluchteling
- Podcast Geschiedenis voor herbeginners
- Documentaire Long road to war
- Foto hotel de Gouden Zwaan
- Tilburgsche courant 30-09-1914
- Nieuwe Tilburgsche Courant 30-09-1914
- Archief 871, map XXI Verpleging Belgische krankzinnigen
- Foto aankomst station
- Foto uitdelen eten en drinken
- Foto geïnterneerde Belgische militairen
- Kampslot collectie Stadsmuseum
- Foto vluchtelingencomité
- Archief 871, map I, Publieke vrouwen
- Archief 871, map IX, terugkeer BV naar België
- Streekarchivariaat Noordwest-Veluwe, · Archief 6010, Vluchtoord Nunspeet 1914-1918, inventarisnummer 14, correspondentie betreffende prostituees en anderen
De podcast beluister je op onze website of via Spotify, Google, Apple en Podimo.
De muziek is gemaakt door Job van Etten, het logo is ontworpen door DingDong, productie en mixage is gedaan door Sterre Schlink.