Symposium Onbeperkt verleden tijd

Metadata

Laatst aangepast: 23 oktober 2026

Disability history in erfgoed en onderzoek

Op donderdag 22 oktober organiseren het Kreukelcollectief en Regionaal Archief Tilburg het symposium Onbeperkt verleden tijd, disability history in erfgoed en onderzoek. Focus ligt op de geschiedenis van mensen met een beperking en hoe deze wordt bewaard voor de toekomst. In archiefcollecties kom je mensen met een beperking weinig tegen. Hoe komt dit en hoe is hier verandering in te brengen? Is de geschiedenis van de gehandicaptenbeweging ook erfgoed?

Aanleiding is het onderzoek van Stephanie van Dam aan de Franse École des Hautes Études en Santé Publique. In haar zoektocht naar archieven over mensen met een handicap, kwam ze terecht bij Regionaal Archief Tilburg vanwege de archiefcollectie van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond (ANIB). In Regionaal Archief Tilburg worden de archieven van twaalf gemeenten bewaard, maar daarnaast is het een drijfveer van de archiefdienst om archieven van organisaties, bedrijven en particulieren te bewaren. Deze archiefdocumenten zorgen voor een vollediger beeld op de samenleving voor toekomstige generaties. Ze geven de geschiedenis kleur.

Dit symposium sluit aan bij de Maand van Geschiedenis, elk jaar in oktober. Honderden musea, archieven, bibliotheken en andere instellingen die zich met geschiedenis bezig houden organiseren activiteiten rondom een thema. In 2026 is het thema Lichaam & Geest.

Mensen met een beperking zijn in de geschiedschrijving slechts mondjesmaat vertegenwoordigd. Extra reden voor Regionaal Archief Tilburg om samen met Stéphanie van Dam plannen te smeden voor dit symposium. De medewerkers van het Kreukel Collectief uit Leiden sloten zich graag aan als mede-organisatoren. De slogan ‘Niet óver ons maar mét ons’ werd een leidraad in de organisatie van het symposium.

Op het programma staat een serie lezingen in drie categorieën:
geschiedenis (Stephanie van Dam en Fini de Paauw),
archiveren (Paul van Trigt, Eline Pollaert en Stef Coenen),
beeld & taal (Fresco Sam-Sin, Bregt Lameris, Kaya van Dun, Machlien Vlasblom en wederom Stef Coenen).

Elk deel wordt afgesloten met de mogelijkheid om vragen te stellen. Er wordt een lunch en een borrel aangeboden door Regionaal Archief Tilburg.

Deelname is kosteloos, maar aanmelden is verplicht. Er is ruimte voor 80 deelnemers.
De locatie is Regionaal Archief Tilburg, Kazernehof 75 in Tilburg.
Parkeren is mogelijk in een aantal parkeergarages in de buurt. Bezoekers kunnen voor de deur afgezet worden.

Praktische informatie:

  • Symposium Onbeperkt verleden tijd, disability history in erfgoed en onderzoek

  • Donderdag 22 oktober 2026 van 11.00 tot 16.00 uur (inloop 10.30 uur)

  • Regionaal Archief Tilburg, Kazernehof 75 in Tilburg

  • Wil je erbij zijn? Meld je dan aan. (speciale behoeften van bezoekers zijn aan te geven bij het aanmelden).

Het onderzoek van Stephanie van Dam is mede mogelijk gemaakt door financiële steun van de Franse staat, beheerd via de l’Agence Nationale de la Recherche onder de naam France 2030, referentie ANR-22-PAVH-0004.

Man Met Blindengeleidehond 1950 Fotograaf Schmidlin Collectie Regionaal Archief Tilburg

Informatie

Agenda
Datum
22 oktober 2026
Kosten
Gratis
Locatie
Regionaal Archief Tilburg, Kazernehof 75

Programma

  1. 10:30
    Inloop
  2. 11:00
    Welkomstwoord door Astrid de Beer
  3. 11:15
    Feest en Financiën: ANIB Tilburg en het dagelijkse werk van toegankelijkheid, door Stephanie van Dam, werkzaam bij Erasmus Universiteit
  4. 11:35
    Een persoonlijke geschiedenis in de nationale beweging van ANIB, door Fini de Paauw, van Stichting Provinciale Chronisch Zieken- en Gehandicaptenorganisatie Zeeland
  5. 12:15
    Lunch
  6. 13:00
    Strijken erfgoedorganisaties kreukels glad? door Paul van Trigt van het Kreukelcollectief en Universiteit Leiden
  7. 13:20
    In de plooien van de geschiedenis: disability history dicht(er)bij, door Eline Pollaert van het Kreukelcollectief en Vrije Universiteit
  8. 13:40
    Brabantse Krankzinnigengestichten: archiefonderzoek naar mensen met een beperking, door onderzoeker Stef Coenen
  9. 14:15
    Pauze
  10. 14:45
    Interactieve sessie over inclusief taalgebruik door Fresco Sam-Sin, kwartiermaker Kreukel Archief
  11. 15:15
    Panelgesprek over beeldtaal en terminologie, geleid door Fresco Sam-Sin met bijdragen van Bregt Lameris (Open Universiteit) en onderzoekers Machlien Vlasblom en Stef Coenen
  12. 16:00
    Afsluiting en borrel

Reageren

0 / 5000 tekens

Reacties (2)

Conny Kooijman
Beste mensen, Ik heb me in september aangemeld voor het Symposium over geschiedenis met Kreukelcollectief op 22 oktober aan gemeld. Ik kom. Maar ik heb geen bevestiging gehad. Zit er een lunch bij of is het lunchtijd dat je zelf voor je lunch moet zorgen? Het kan zijn dat ik wat later komt, wegens stalingen in het OV. Ik zou net in de DAL kunnen reizen. Dat ben ik er tegen 11 uur. Maar wegens stakingen moet ik eerder weg en in hoof spitstarief reizen. Is mijn aanmelding aan gekomen? Dan ben ik er donderdag. Ik heb zelf ervaringen als ervarignsdeskundige in verstandelijk gehandicpatenzorg. Ook weet ik dan toen je 16 jaar werd naar een instelling voor volwassenen in Brabant werd geplaatst. Kunt u reageren?

0 / 5000 tekens

Mariska van Zutven
Beste Regionaal Archief, vanuit mijn onderzoek naar beeldvorming in de psychiatrie ben ik erg geïnteresseerd in het symposium, maar ben die dagen in het buitenland voor mijn werk. Worden er opnames gemaakt van de lezingen en zou ik dat ergens terug kunnen zien? De lezingen lijken me stuk voor stuk heel erg waardevol om te documenteren en te delen? Ik hoor graag of dat kan?

0 / 5000 tekens

Lees ook